سقف شیبدار

سقف شیبدار

سقف شیبدار از لحالظ فنی به سقفی گفته میشود که مابین ۱۴ تا ۷۳ درجه شیب داشته و همچنین دیده شده که این شیب در بعضی بام ها بین ۳۵ تا ۵۰ درجه هست. سقف ها ی شیبدار به دسته های متعدد و با در نظر گرفتن نوع شیب و نوع پوشش تقسیم بندی میشوند : دسته اول سقف های شیبداری که از عایق حرارتی در آن ها استفاده نمیشود و به آنها سقف شیبدار سرد میگویند.

دسته دوم دقیقا برعکس دسته اول هست و در آن ها عایق حرارتی استفاده میشود و به آن ها سقف های شیبدار گرم میگویند;در معماری های مدرن سعی بر این شده که سقف شیبدار بگونه ای ساخته شود که در مصرف انرژی صرفه جویی شود و حافظ محیط زیست باشد. استفاده از سقف شیبدار جدید علاوه بر اینکه ظاهر خانه شما مدرن تر وزیبا تر میکند میتواند موجب ذخیره سازی انرژی خورشیدی و گرمایشی شود.

طراحی این نوع سقف شیبدار به دوصورت هست سقف مخصوص مناطق گرم و مناطق سرد مناطق گرم:این نوع سقف ها طوری اجرا میشوند که در نور خورشید را بازتاب دهند و گرمای کمتری را جذب کنند و برای استفاده از این خاصیت باید از رنگ های خاص استفاده شود. مناطق سرد:در این مناطق برعکس مناطق گرم میبایست در سقف های شیبدار از پنل خورشیدی استفاده کرد.

سقف شیروانی

سقف شیروانی که در انگلیس Gablet Roof و در آمریکای شمالی و اقیانوسیه Dutch Gable نام دارد، به گونه ای از سقف گفته میشود که دارای شیب می‌باشد و شکلی‌ سه‌ گوش به سقف خانه میدهد.

یکی‌ از مسائلی‌ که در رابطه با چنین سقف هایی وجود دارد آن است که فضای موجود در اتاق زیر شیروانی را بسیار کم می‌کند. اما نمیتوان مزایای استفاده از این گونه سقف را نادیده گرفت.

در منطق سردسیر و مرطوب که بارش باران و برف بسیار زیاد می‌باشد، استفاده از این گونه سقف شیبدار کمک می‌کند تا آب باران و برف به راحتی‌ بتواند از لوله هایی که به آنها ناودان گفته میشود، سرازیر شده و به پایین بریزند. در چنین حالتی نیازی به برف روبی نمی‌باشد و همچنین استحکام مصالح ساختمانی بیشتر خواهد بود.

از دیگر مواردی که میتوان به عنوان مزیت برای این سقف‌ها اشاره کرد آن است که هزینه ساخت و اجرایی این دسته از سقف‌ها بسیار کمتر می‌باشد و مصالح به کار گرفته شده در آن مقرون به صرفه تر خواهد بود. اما در کنار این مسائل می‌توان اشاره داشت که تعمیر این سقف‌ها کمی‌ دشوارتر باشد چرا که شیب موجود باعث میشود نتوان به راحتی به روی آن ایستاد.

مزایای سقف شیبدار (مزایای سقف شیروانی ):

۱٫ جلوه ی خاصی دارند و زیبایی منحصر به فردی به مکان مورد نظر میدهند ۲٫ نصب سریع و آسان ۳٫ صرفه اقتصادی ۴٫ کاهش هزینه نگهداری ۵٫ عدم اتلاف انرژی نسبت به سقف های مسطح

نحوه محاسبه متراژ و قیمت اجرای سقف شیروانی

نحوه محاسبه هزینه سقف های شیبدار و شیروانی و آردواز بصورت متر مربع میباشد که سطح انجام شده کار که طول در عرض سطح نما و لمبه یا دامپا و پوشش سقف ضرب شده و با هم جمع میگردد مثلاً اجرای سقفی با زیر بنایی 8 متر در 8 متر با توجه به دامنه ای که معمولا برای سقف های شیبدار در نظر گرفته میشود و معمولا 1 متر است بصورت 10 متر در 10 متر بوده و با شیب معمولی 25% اگر محاسبه شود حدود 20 % به ضرب 10 در 10 اضافه میشود.

یعنی 10*10*20%= 120 متر مربع

پس پوشش سقف شیروانی به متراژ 120 متر مربع میرسد، سپس نمای دور کار مورد نظر که بصورت پیشانی با ارتفاع عموماً 30 سانتیمتر تا 50 سانتیمتر در محیط کار که 10*4 است ضرب میشود، در این مثال اگر از نمای 30 سانتی استفاده گردد نحوه محاسبه متراژ نما بصورت 10*4*0.3 خواهد بود که مجموع آن 12 متر مربع خواهد شد و در انتها دامپای زیر دامنه محاسبه میگردد که حاصلی از محیط دور سقف و عرض دامپا میباشد.

که در مثال فوق اگر از دامپا 1 متری استفاده گردد مجموعاً 36 متر مربع متراژ دامپا یا لمبه زیر دامنه خواهد بود، در این مثال متراژ کار تمام شده با زیر بنای 8*8 به عدد 168 متر مربع خواهد رسید که اگر کار مورد قرارداد بابت هر متر مربع 75000 تومان ذکر شده باشد عدد 75000 در 68 ضرب خواهد شد و هزینه تمام شده کار بدست خواهد آمد.

قیمت هر متر مربع سقف شیروانی ، هزینه اجرای سقف شیبدار ویلایی و آردواز و نحوه محاسبه شیب سقف شیروانی

حداقل شیب سقف شیروانی

به سقفی که حداقل شیب آن ۱۵ درجه تا حداکثر ۷۰ درجه باشد، سقف شیبدار می‌گویند. عموماً در اقلیم‌های سرد و پر بارش برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان از سقف‌ شیبدار استفاده می‌شود. در این نوع سقف‌ها، سازه‌ی سقف توسط آهن کشی و گاه فلزات دیگر ایجاد می‌شود.‌ 

پوشش سقف شیبدار بر روی آن نصب می‌شود‌. این پوشش می‌تواند تایل‌های آردواز، سفال، چوب ‌یا از مصالح رایج دیگر باشند. ضوابط طراحی سقف شیبدار( شیب استاندارد سقف شیبدار) در ضوابط و مقررات و آئين نامه هاي ساختماني حداكثر ارتفاع راس سقف شيب دار در نما 2 متر و حداقل زاويه 10 درجه مي‌باشد .

سقف شینگل یکی از متداول ‌ترین و پرمصر‌ف ‌ترین پوشش‌های سقف شیبدار که در اصطلاح عامه به آن سقف شیروانی شینگل می‌گویند. این نوع پوشش سقف شیبدار بیشتر در ساخت ویلا ، ساخت آلاچیق و سردرب ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. پوشش سقف شیب‌دار شینگل، برای اولین بار حدود ۱۷ سال پیش در کشور آمریکا توسط معماران و متخصصان آمریکایی طراحی شد و سپس به مرحله تولید و اجرا رسید .

سقف شینگل - نصب شینگل

ورق او اس بی مخفف کلمه Oriented Stand Board که در مجموع می توان آن را چوب پرس شده نامید و یا در بعضی از کشورهای دیگر به نام (OSSB) او اس اس بی که مخفف کلمه “Orieted Split Straw Board” هستند نامیده می شوند . در مجموع می توان آنها را تخته ورق های پرس شده در یک راستا معنی نمود ، البته ما در ادامه آنها را به همان نام متداول خود یعنی ” تخته او اس بی ” می نامیم . OSB یک ماده با خواص مکانیکی مطلوب است که آن را مناسب در ساخت و ساز می کند.

چوب او اس بی – تخته osb – ورق osb

ورق پوشش سقف آندوویلا مانند سیستم آندولین از ترکیب مواد سلولزی و فیبری بازیافتی (50٪) که مورد تایید موسسه ICC-ESS میباشد وبیتومن که نوعی قیر طبیعی است با رزین ورنگ دانه های طبیعی در فشارو حرارت بالا با رعایت استاندارد های زیست محیطی تولد میشوند. گرمای ایجاد شده توسط تابش نورخورشید در محل هم پوشانی ورقهای قیر داخل ورق ها به یکدیگر محکمتر جذب شده وسقفی یکپارجه آب بندایجاد میکنند،رنگ بندی متنوع وبا تونالیته منحصر به فرد میبباشد.

آندوویلا – کاربرد و مزایای آن در سقف شیروانی

آندولین با مقاومت بالا بصورت ورق ، از ترکیب خالص الیاف طبیعی تولید شده است و در جریان تولید با یک روش مخصوص ورقها ضمن تزریق بیتومن ، از درون رنگ می پذیرند به نحوی که در سخت ترین شرایط ، رنگ آن ثابت می ماند. این پوشش سقفی یک محصول عالی در برابر نفوذ آب است و به علت انعطاف پذیر بودن ترک برنمی دارد ، زنگ نمی زند و پوسیده نمی شود،در مقابل مواد بیولوژیکی و شیمیایی موجود در هوا مقاوم بوده و عمری طولانی دارد .

آندولین – کاربرد و مزایای آن در سقف شیروانی

تایل سنگریزه ای یا تاپ تایل یکی از محصولات پر طرفدار در صنعت پوشش سقف شیبدار می باشد. در هسته اصلی این ورق سنگریزه از گالوالیوم تشکیل شده است و روکش آن آلومینیوم و زینک که با سنگریزه های طبیعی مزین شده است.گالوالیوم آلیاژی از فولاد – آلومینیوم و روی می باشد که شامل کمی سیلیکون است. دارای استاندارد ASTM آمریکا و متعلق و گواهی شده گروه BEC می باشد.این محصول از 8 لایه تشکیل شده است که به طور کلی ضخامت 50 mm می باشد.

تاپ تایل چیست ؟

تایل دکرا از نظر استحکام بالایی که دارد مورد تایید محققین و پژوهشگران و با استاندارد های جهانی قرار گرفته است و بهترین و مطمئن ترین انتخاب برای سقفهای ویلایی ، آلاچیق ، سردرب و پیشانی با مدرنترین طرح ها در تمامی مناطق آب و هوایی با گارانتی 10ساله میباشد . فولاد محصول دکرا از چند لایه تشکیل شده است لایه اصلی ورق دکرا را تشکیل می دهد که ضخامت آن 39 میلی متر می باشد ، زینک آلوم گالوانیز لایه پوششی زیرین ورق دکرا می باشد که 7 برابر از پوشش گالوانیزه مقام تر است ...

تایل دکرا – کاربرد و مزایای تایل دکرا

ورق های پوشش سقف های شیبدار که با نام تجاری آکروتایل معرفی شده اند از جنس پلی وینیل کلراید pvc با پوشش رزین مهندسی ASA اصلاح شده که حاصل تحقیقات آزمایشگاه آمریکایی می باشد. این ورق ها در ایران به عنوان ورق های پی وی سی طرح سفال شناخته شده است که بیش از 50 درصد از pvc تولید شده و در صنعت ساختمان استفاده می شود. به طور کل می توان گفت ورق های پی وی سی طرح سفال جای گزین مناسبی برای ورقهای گالوانیزه , فایبرگلاس , آردواز و ایرانیت میباشد.

آکروتایل – کاربرد و مزایای آن در سقف شیروانی

سفال بر گرفته از مواد اولیه خاک رسی با قدمت دوهزار ساله بدون عوارض زیست محیطی بر بام های مسکونی و غیر مسکونی غرور آفرین است . پوشش سفال بام در بام ها علاوه بر سازگاری محیط زیست ، زیبایی بافت سنتی توانسته اعتماد و اطمینان کارفرمایان را برآورده سازد. زیبا و با دوام ،سازگاری با محیط زیست ، عمر طولانی و مقاومت بالا، مقاوم در برابر سرما و گرما، مقاوم در برابر طوفان و باد های شدید، مقاوم در برابر باران های شدید،مقاوم در برابر آتش، مقاوم در برابر برخورد با جسم سخت.

تایل پوشش سقفی سفال بام – کاربرد و مزایای آن

روف تایل ازجنس بتن که با دستگاه اتوماتیک تحت حرارت بالا با فشار2000psi تولید میشود. مقاوم در برابر وزش باد ،باران ، برف و طوفان مقاوم در برابر آتش سوزی ، زلزله و سقوط اجسام<br /> مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و ضد جلبک ، سازگار با محیط زیست بدون آزبست و آهک ، عایق مناسب در مقابل نزولات جوی (بردتی و گرمایشی) ، زیبا ،قیمت مناسب، کارایی بالا نسبت به دیگر محصولات ، تنوع رنگ (7رنگ) تولید رنگ سفارشی در متراژ بالا ، سهولت نصب و حمل و نقل آسان

روف تایل – کاربرد و مزایای روف تایل

ورق پرچین به عنوان تولیدکننده ورق فلزی طرح سفال درایران برای ساخت ویلا ، ساخت آلاچیق ، سردرب ، پیشانی وسقف سوله و پارکینگها با طراحی زیبا تولید میشود. نوع جنس به کار رفته تایل پرچین از ورق فولاد مبارکه اصفهان میباشد و در 3 نوع ضخامت 4/0 ، 5/0 ، 6/0 میلیمتر تولید میشود.

ورق پرچین – تایل پرچین – مزایا و طریقه نصب

ورق شیروانی طرح سفال ، ورق طرح کرکره سینوسی ، ورق شیروانی ذوزنقه ، جهت اطلاع از فروش ورق شیروانی طرح سفال ورق طرح کرکره سینوسی ، ورق شیروانی ذوزنقه و قیمت نصب و اجرای ورق شیروانی طرح سفال متوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

انواع ورق شیروانی طرح سفال – سینوسی – ذوزنقه

باقی ماندن رطوبت در ساختمان یا سقف های شیبدار، سبب پوسیدگی سازه شده و خساری زیادی را ایجاد می کند. برای رفع این مشکل راه های متنوعی وجود دارد اما یکی از بهترین گزینه هایی که می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی سقف از آن استفاده کنید، لایه بخاربند یا عایق زیرشینگلی می باشد.

آکروتایل – کاربرد و مزایای آن در سقف شیروانی

ساندویچ پانل نوعی از مصالح ساختمانی است که کاربرد اصلی آن در جهت عایق کاری حرارتی و رطوبتی برای ساختمان ها می باشد و در تعریف عمومی به سقف یا دیواری گفته می شود که دارای ترکیبی سبک بوده و از سه لایه در تولید آن ها استفاده می شود.

ساندویچ پنل - نصب ساندویچ پانل

کلیدواژه خود را وارد کنید